" Yıldızların Pesinde Astronomlar | Kitap oku

Yıldızların Pesinde Astronomlar

By on Ekim 21, 2017

Yıldızların Pesinde Astronomlar

Yazar: Duygu Kacaranoglu

TIMAS YAYINLARI

Astronomlar-Yıldızların Pesinde, astronomi biliminin gunumuzdeki ileri seviyeye ulasmasına cok onemli katkılarda bulunan bu on iki dev bilim adamının hayat hikayelerini ve yasadıgımız evrenin sınırsız gizemlerini nasıl kesfettiklerini oldukca yalın bir dil ve karikaturize cizimler esliginde anlatıyor.

UNESCO ve Birlesmis Milletler, icinde bulundugumuz 2009 yılını Dunya Astronomi Yılı olarak kabul etti. Bizler de, Dunya Astronomi Yılında genclerimizin astronomi bilimine onemli katkılarda bulunan belli baslı bilim adamlarını daha yakından tanıyabilmesi icin bu kitabı hazırladık.

Kitabı okudugunuzda dogunun ve batının astronomi alanındaki en parlak yıldızları arasından secilmis asagıdaki on iki isimle tanısacaksınız.

Batlamyus
Harezmi
Nasreddin Tusi
Ulug Bey
Nikolas Kopernik
Takiyuddin Rasıd
Giordano Bruno
Tycho Brahe
Johannes Kepler
Galileo Galilei
Isaac Newton
Albert Einstein

“Merhaba,

Rafta beni gordugunde once soyle bir duraksadın. Sonra uzandın ve beni eline aldın. Evirip cevirdin ve kapagıma bakmaya basladın. Kapagımdaki unlu bilim adamlarının karikaturlerine baktın, iclerinden birkacını tanıdın. Sonra sayfalarımı hızlıca cevirdin, herhalde baska kimlerden bahsettigime bakıyordun. Birkac satır okudun ve sessizce guldun. Artık ilgini cektigimden emindim. Dogruca kasaya yoneldin ve beni alıp cantana koydun. Otobuste biraz daha karıstırdın ama eve gidince okumaya baslamaya karar verdin. Iyi ettin. Simdi evindesin ve beni okumaya hazırsın. Ama bu noktada sana birkac tavsiyede bulunmam gerek. Once rahat bir yere otur ve yanına icecek bir seyler al. Cunku beni kolay kolay elinden bırakamayacaksın. Sana omurlerini yasadıgımız evreni anlamaya calısmakla gecirmis on iki adamın hikayesini anlatacagım. Tabi neler bulduklarını da… Onların hayatlarını okurken icinde inanılmaz bir heyecan ve muthis bir potansiyel hissedeceksin.
Einstein’ın dedigi gibi:
“Benim ozel bir yetenegim yok, sadece tutku derecesinde meraklıyım
Sanırım artık hazırsın, keyifli okumalar…”

Kapak: Ravza Kızıltug
Yayın Tarihi 2013-05-24
ISBN 9752639638
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 156
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm kitaplar bir sitede http://kitapoku.info alınan.
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Makaleler 2

Bir önceki yazımız olan Makaleler 2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir