" Sıradısı Bir Muhalif Rıza Nur | Kitap oku

Sıradısı Bir Muhalif Rıza Nur

By on Ekim 24, 2017

Sıradısı Bir Muhalif Rıza Nur

Yazar: Fahri Maden

ROZA YAYINEVI

Uc donemi yasamıs, her doneme muhalefet etmis bir siyaset adamı; ilklere imza atmıs bir dusunur ve ilim adamı: Rıza Nur.
Sinop’ta dunyaya geldi. Cocuklugu bu kentte gecti. Tahsil hayatının en renkli donemini Tıbbiye’de gecirdi. 1901 yılında doktor oldu. Gulhane Askeri hastanesinde basladıgı doktorluk meslegini aynı hastanede Cerrahi Muallimi olarak surdurdu. II. Mesrutiyet’in ilanı sonrası Sinop milletvekili secildi. Ittihad ve Terakki Fırkası mensubu olarak girdigi mebusan meclisinde ilk muhaliflerden biriydi. 1909 yılında yazdıgı “Goruyorum ki is fenaya gidiyor” baslıklı yazısı Turk siyasetinde buyuk bir yankı uyandırdı. Ahrar Fırkası’na katıldı ve sonu surgunlerle biten muhalefet yasamı basladı. Hurriyet ve Itilaf Fırkasının kurulusunda rol oynadı. Once milletvekilligi sona erdi, sonra meshur Bekir Aga bolugune hapsedildi. I. Dunya savası yıllarını Avrupa’da ve Mısır’da surgunde gecirdi.

Son Osmanlı Mebusan Meclisi’nde ve TBMM’de Sinop milletvekiliydi. Milli Mucadelede aktif rol aldı. Ilk Milli Egitim Bakanı oldu. Dısisleri Bakanlıgı vekilligi yaptı. Bu sırada Moskova ve Ukrayna antlasmalarının teatisinde bulundu. Sıhhiye bakanlıgı doneminde Milli Mucadele’nin basarıya ulastırılmasında buyuk emekler harcadı. Saltanatın kaldırılması ve Lozan antlasması gibi Turkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan siyasi gelismelerde yine basrollerdeydi. 1926 Izmir Suikastı sonrası yurt dısına gitti. Uzun yıllar Avrupa’da ve Mısır’da yasadı. Ataturk’un olumunden sonra Turkiye’ye dondu.

Siyasi gorevleri sırasında bir taraftan da ilmi calısmalarda bulundu. Tıp alanının dısında ozellikle Turk Tarihini aydınlatan eserlere imza attı. On dort ciltlik Turk Tarihi adlı eseri en hacimli olanıdır. Turk Bilik Revusu ve Tanrıdag dergilerini nesretti. Ayrıca kendisiyle ve cumhuriyet tarihiyle hesaplastıgı Hayat ve Hatıratım adlı eseri son doneme olan muhalefetiydi. Gerek siyasi gerekse ilmi yasamında Turkculuk yonu daima agır bastı. Atsız’ın mezar tasına yazdırdıgı gibi Rıza Nur, “Turkluk icin yasadı, oldu”.

Yayın Tarihi 2013-03-22
ISBN 6055676247
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 128
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 2. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm kitaplar bir sitede http://kitapoku.info alınan.
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Balık Fizyolojisi

Bir önceki yazımız olan Balık Fizyolojisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir