" Gorsel Dusunme | Kitap oku

Gorsel Dusunme

By on Ekim 21, 2017

Gorsel Dusunme

Yazar: Rudolf Arnheim

METIS YAYINLARI

Bir klasik olan bu eseri farklı kılan, algı psikolojisinin temel bazı bulgularını da kullanarak yerlesik bir dogmaya karsı cıkmıs olmasıdır: Bu dogmaya gore gozumuz sadece bir duyu organıdır ve gorme duyumuz ile butun yaptıgımız, daha sonra bunları isleyecek, degerlendirecek, bunlar uzerine dusunecek olan beynimiz icin goruntu verileri toplamaktır. Hem gundelik yaklasımlarımıza hem de butun bir bilim ve felsefe tarihine damgasını vurmus olan bu mekanik modelde, duyularla dusunce birbirinden ayrılır, hatta karsı karsıya getirilir: Akıl tarafından islenmedikce duyular yanıltıcıdır, guvenilmezdir.
Arnheim’ın tezi bu modelin guduklugunu sergiliyor; dusunmenin daha ilk anda gorme ile birlikte olustugunu, dusunmenin yapısal olarak neredeyse resimsel diyebilecegimiz olcude gorme duyumuza baglı oldugunu, insanın butun sanatsal ve bilimsel faaliyetlerinde problem cozme anlamındaki gercek dusunme’nin her zaman uzamın gorsel algılanısı uzerinden yurudugunu savunuyor. Cocuk resimlerinden bilim tarihindeki kainat tasavvurlarına kadar uzanan farklı faaliyet alanlarından tasıdıgı orneklerle, nasıl algıladıgımızı, dusuncelerimizin duyu ve algılarımıza baglı olarak nasıl bicimlendigini anlatan Arnheim, gorme duyusu ile dusunme arasında kurulmus sahte ikilikten kurtulmanın bilim ve sanatlarda verimli acılımlar getirecegine isaret ediyor.
Egitimde gorselligin onemini anlamaktan hayli uzak gorunen bizimkisi gibi bir kulturde bu anlatılanların bir onemi olabilir miı Cevap, onumuzde. Resim egitimini bir hobi kertesinde ele almaktan vazgecmek, gorsel egitimin sadece resim sanatıyla ilgili olmadıgını, gozun egitilmesinin dusuncenin yaratıcılıgının gelistirilmesi demek oldugunu, gorselligin yalnızca sanatlarla degil, en az onun kadar fizik ve matematik bilimlerle de ilgili oldugunu kavramak.

Cevirmen: Rahmi Ogdul
Yayın Tarihi 2012-01-11
Orjinal Adı Visual Thinking
ISBN 9753425872
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 392
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm kitaplar bir sitede http://kitapoku.info alınan.
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Islam’a Selam

Bir önceki yazımız olan Islam’a Selam başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir